Kai pagalvojate apie pelėsį, tikriausiai įsivaizduojate rūsyje ar drėgnoje pusrūsio patalpoje augančius žalius, pūkuotus padarus. Laimei, pelėsis yra ne toks. Pelėsis – tai grybelis, kuris gali augti beveik visur. Dauguma namų yra jam jautrūs, todėl yra daug natūralių būdų jo atsikratyti. Dauguma žmonių tiesiog nežino, kaip juos rasti arba kaip jie atrodo, o dauguma naminių priemonių tik pablogina problemą, nes į orą išskiria daugiau sporų. Tačiau ne visi pelėsiai yra blogi. Egzistuoja daugybė skirtingų pelėsių rūšių ir jų buvimas jūsų namuose nebūtinai reiškia, kad juose kažkas negerai ar kad laikui bėgant jie viską viduje sugadins. Jei jūsų namuose yra nedidelis kiekis pelėsių, jei reguliariai valote, tai neturėtų kelti jums problemų. Tačiau jei pastebėjote rudų dėmių ant ko nors balto, juodo ar mėlyno… na… sakykime, kad neverta nerimauti dėl keleto pelėsio gijų, ir eikite toliau! Šiame straipsnyje rasite naudingų patarimų, kaip atsikratyti pelėsio namuose.
- https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/11/mini-rekuperatorius-lunos-ego/
- https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/2/sieninis-mini-rekuperatorius-lunos-e2/36/
- https://www.lunos.lt/lt/produktai/product/13/ventiliatorius-lunos-silvento-ec/36/
Patikrinkite drėgmę
Pagrindinis dalykas, kurį galite padaryti, kad atsikratytumėte pelėsio, yra kontroliuoti drėgmę namuose. Pelėsis klesti ten, kur didelė drėgmė, todėl geriausias būdas jo atsikratyti – sumažinti drėgmę. Drėgmė matuojama gramais kubiniame centimetre (g/cm³). Kuo šis skaičius mažesnis, tuo labiau kontroliuojate vandens kiekį namuose. Norėdami kontroliuoti drėgmę savo namuose, įsitikinkite, kad reguliariai valote ventiliacijos angas. Kai ventiliacijos angos nenaudojamos, jūsų namuose kaupiasi drėgmė. Jose kaupiasi dulkės ir šiukšlės, o kai oras pro jas patenka į orlaidę, joje atsiranda daugiau drėgmės. Jei reguliariai valysite oro ventiliacijos angas, sumažinsite drėgmės kiekį namuose. Tai neleis įsitvirtinti pelėsiui.
Pasirūpinkite, kad jūsų namuose būtų sausa
Jei jūsų namuose sausa, t. y. santykinė oro drėgmė yra maža, mažiau tikėtina, kad juose augs pelėsis. Be to, pelėsis geriausiai auga didelės drėgmės aplinkoje. Jei jūsų namuose labai maža drėgmė, mažiau tikėtina, kad juose atsiras pelėsis. Maža drėgmė yra vienas geriausių būdų atsikratyti pelėsio. Kuo mažesnė drėgmė jūsų namuose, tuo mažiau pelėsių juose galės augti. Tai galite pasiekti reguliariai valydami oro ventiliacijos angas ir užtikrindami, kad santykinė drėgmė jūsų namuose būtų maža.
Svarbiausia – vėdinimas
Vėdinimas yra vienas svarbiausių dalykų, kuriuos galite padaryti, kad atsikratytumėte pelėsio. Kai gyvenate smarkiai užterštame mieste, gali būti, kad jums pavyks išsisukti su nelabai gera ventiliacija. Tačiau švarioje, drėgnoje aplinkoje, pavyzdžiui, namuose, kuriuose yra didelė santykinė oro drėgmė, reikia bent kartą per dieną išvalyti viduje esančią ventiliaciją. Jei jūsų namuose esančios ventiliacijos angos padengtos dulkėmis arba valote jas nepakankamai reguliariai, leidžiate drėgmei kauptis jūsų namų viduje. Taip atsitikus, jūsų kilimuose, balduose ir kituose daiktuose gali atsirasti pelėsis.
Naudokite oro dezodorantą
Dauguma žmonių mano, kad norėdami atsikratyti pelėsio turi naudoti stiprų fungicidą arba baliklį. Nors šie metodai gerai padeda atsikratyti daugumos sporų, jie nepadeda atsikratyti tų, kurios yra įstrigusios jūsų namų viduje esančiose porėtose medžiagose. Jei naudosite baliklį arba stiprų fungicidą, sunaikinsite sporas, įstrigusias namų viduje esančiose medžiagose, tačiau ore esančios sporos toliau plis. Kita vertus, oro dezodorantas nesunaikina sporų. Jis tik neleidžia joms prilipti prie jūsų paviršių, todėl jos neturi kur nusileisti ir augti. Tačiau svarbu prisiminti, kad bet koks dezodorantas ar oro gaiviklis skirtas kvapams maskuoti, o ne sporoms naikinti.
Laikykite rankas švarias ir sausas
Pelėsis iš esmės yra grybelis, kuris auga drėgnose vietose. Taigi, jei reguliariai valysite rankas ir gerai jas išdžiovinsite, neleisite, kad ant rankų esančios sporos patektų ant namų paviršių. Jei norite išvalyti savo namuose esančias ventiliacijos angas ar orlaides, pirmiausia turėsite nusivalyti rankas. Kaip minėta anksčiau, ventiliacijos angose kaupiasi šiukšlės, ir jei prieš tai nenuvalysite rankų, šiukšlės bus ant jų, kai tai padarysite. Taigi pirmiausia būtinai nusiplaukite rankas. Valydami ventiliacijos angas būtinai mūvėkite gumines ar panašias pirštines, kad šiukšlių nepatektų ant namų paviršių. Kai būsite švarūs, galėsite jas nuvalyti, nesulaikydami šiukšlių atgal ant paviršių.
Atsikratykite pelėsio šaltinio
Geriausias būdas atsikratyti pelėsio – pašalinti jo šaltinį. Jei ant ko nors balto, juodo ar mėlyno pastebėjote rudų dėmių arba jei ant ko nors namuose radote juodų dėmių, pirmiausia turėtumėte jas pašalinti. Jei negalite atsikratyti daikto arba jei rudos dėmės yra nedidelės ir jų nepastebite, geriausia, ką galite padaryti, tai užtikrinti, kad ta vieta būtų gerai vėdinama ir santykinė oro drėgmė būtų maža. Maža drėgmė yra vienas geriausių būdų atsikratyti pelėsio. Kuo mažesnė drėgmė bus jūsų namuose, tuo mažiau pelėsių juose galės augti. Tai galite pasiekti reguliariai valydami ventiliacijos angas ir užtikrindami, kad santykinė drėgmė namuose būtų maža.