Kada atliekami genetiniai tyrimai?

Tai gana specifinė medicinos sritis, su kuria susidurti tenka tikrai ne kiekvienam. Aišku, daugelis tikrai bus girdėję, kad tokio tipo testai atliekami norint išsiaiškinti giminystės ryšius, dažniausiai taip siekiama nustatyti vaiko tėvą. Tačiau jie lygiai taip pat gali būti daromi ir norint ištirti tolimesnę giminystę bei ryšius, pavyzdžiui, su seneliais. O besidomintiems savo šaknimis, genealogija gali būti tikrai įdomu sužinoti, kad buvo žmogaus protėviai ir kuriuose kraštuose jie gyveno. Visa tai gali atskleisti specifiniai tyrimai, kurie nemažai daliai žmonių vis dar atrodo neįprastai. Tačiau praktikoje jie naudojami jau kurį laiką ir tikrai nėra visiška naujiena. Taip pat genetiniai tyrimai Vilniuje gali būti daromi norint išsiaiškinti polinkį į tam tikras paveldimas ligas. Aišku, tai nepadės jų išgydyti, tačiau žinojimas leidžia imtis prevencinių priemonių, kurios apsaugo nuo tokių ligų pasireiškimo eliminuojant pagrindinius jų faktorius. Taip pat tai leidžia aptikti paveldimus susirgimus labai anksti. Taigi, sričių bei variantų, kada gali būti daromi tokie tyrimai yra tikrai ne viena, o prie visų jų dar galima pridėti ir mokslines sritis, kurios yra dar platesnės.

Ar didelė genetiniai tyrimai kaina?

Daugeliui gali atrodyti, kad tokia paslauga yra ypatingai brangi, todėl apie ją net nepagalvoja. Aišku, net ir už dažniausiai pasitaikančius tyrimus reikės sumokėti virš 100 Eurų, o kai kuriais atvejais ši suma gali būti netgi kelis kartus didesnė. Tačiau konkrečią kainą įvardinti būtų praktiškai neįmanoma, kadangi ji labai skiriasi priklausomai nuo konkretaus tyrimo. Be to, yra tikrai nepigių variantų. Taip pat galutinė suma gali kažkiek skirtis ir dėl skirtingų kainodarų, kurias taiko tokius testus atliekančios klinikos. Kadangi didžioji jų dalis yra privačios, todėl ir kainos jose gali svyruoti gana ženkliai, nes nėra nustatyta visoms bendra suma, kiek, pavyzdžiui, kainuotų genetiniai tyrimai Klaipėdoje. Taigi, tai gana nepigi paslauga, tačiau reikėtų įvertinti ir jos suteikiamą informaciją bei naudą ir tuomet jau spręsti apie jos būtinumą. Kadangi kai kuriais atvejais toks tyrimas gali būtų itin svarbus bei naudingas.

Ką parodo genetiniai tyrimai prieš neštumą?

Nors jie nėra būtini ir gali būti atliekami tik savanoriškai, tačiau tokie testai gali suteikti labai daug informacijos apie vaisių. Dažniausiai jais siekiama nustatyti ar būsimas kūdikis neturi kažkokių genetinių sutrikimų ir jų sukeliamų ligų. Aišku, kai kurie genetiniai tyrimai leidžia įvertinti tik tam tikrų ligų rizikas. Ir dažniausiai apie jas gali perspėti neinvaziniai tyrimai, kurie atliekami pirmiausiai, kadangi yra paprastesni ir saugesni tiek moteriai, tiek ir vaisiui. O jeigu jų rezultatai kelia kažkokių abejonių ar įtarimų, tuomet diagnozę patvirtinti gali invaziniai metodai. Jų metu jau tiriama DNR, kad leidžia labai tiksliai nustatyti įvairius vaisiaus sutrikimus, kurie yra paveldimi. Ir taip apima maždaug 200 skirtingų ligų. Aišku, galima išgirsti pačių įvairiausių nuomonių apie šią medicinos sritį. Kadangi vieniems tai didelė pagalba, tačiau kiti į visa tai žiūri pakankamai skeptiškai. Todėl ir tokie tyrimai nėra privalomi.